WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA URZĘDU MIASTA W DZIAŁDOWIE

Korty dla lekarzy

WARMIŃSKO-MAZURSKA IZBA LEKARSKA
Tegoroczne Letnie Mistrzostwa Polski Lekarzy w Tenisie nie bez powodu odbyły się w Olsztynie. To właśnie tu 20 lat temu powstało Polskie Stowarzyszenie Tenisowe Lekarzy.

O popularności tej dyscypliny niech świadczy fakt, że na zaproszenie Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej i Polskiego Stowarzyszenia Tenisowego Lekarzy na olsztyńskie korty przyjechali z całej Polski medycy, których łączy wspólna pasja – tenis. „Mamy zarejestrowanych 130 uczestników, lekarzy i lekarzy dentystów z całej Polski, w różnych grupach wiekowych, także to naprawdę spora grupa” - informuje lek. dent. Anna Lella, prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej.

Na dwóch olsztyńskich kortach rozgrywane były spotkania w wielu kategoriach wiekowych, ale również w deblu i mikście. Jak się okazuje, organizacja tak wielkiego sportowego przedsięwzięcia nie sprawiła problemów. „Nasze stowarzyszenie działa dosyć prężnie, mamy swoją stronę stowarzyszenia, na tej stronie pojawiają się wszelkie komunikaty dotyczące tenisa lekarskiego, ludzie, którzy są związani z tenisem, mówię o środowisku lekarskim, regularnie tę stronę odwiedzają” - mówi dr n. med. Zbigniew Żęgota z Polskiego Sotwarzyszenia Tenisowego Lekarzy, organizator mistrzostw Lexus Cup 2019.

Olsztyn jest kolebką lekarskiego tenisa. To właśnie tu 20 lat temu powstało z inicjatywy Zbigniewa Frenszkowskiego – lekarza i zapalonego tenisisty – Polskie Stowarzyszenie Tenisowe Lekarzy, a wcześniej zorganizowane zostały pierwsze tenisowe zawody. „Tutaj się ten ruch zaczął, w 1991 roku. Nie wiedzieliśmy wtedy w ogóle, czy lekarze grają w tenisa, czy będą chcieli uczestniczyć w takich zawodach, a okazało się, że przyjechało 24 kolegów, a potem z roku na rok się ta liczba powiększała. W tym roku mamy wyjątkowo dużo uczestników” - mówi lek. med. Zbigniew Frenszkowski, obecnie honorowy prezes Polskiego Stowarzyszenia Tenisowego Lekarzy.

Tenis to sport widowiskowy, pełen elegancji, pozbawiony agresji. Wysiłek na korcie i zdrowa, sportowa rywalizacja pomagają lekarzom w ich trudnej pracy. „Praca lekarza jest obciążająca emocjonalnie, psychicznie, również fizycznie. Możliwość odreagowania, realizowania się w jakiejś pasji jest bardzo korzystna i dla tego lekarza, i dla jego pacjentów” - przekonuje lek. dent. Anna Lella.

Turniejowi towarzyszyły spotkania i wykłady. Nie mogło zabraknąć związków z medycyną – stąd temat jednego z nich brzmiał „Odgłosy wydawane podczas wysiłku przez tenisistów w kontekście otolaryngologicznym”.