WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA URZĘDU MIASTA W DZIAŁDOWIE

Edukacja w dobie koronawirusa

URZĄD WOJEWÓDZKI
Szkoły są zamknięte – ale to nie znaczy, że uczniowie i nauczyciele mają wolne. Co dokładnie oznacza zawieszenie zajęć dydaktycznych? Pytamy Wojciecha Cybulskiego – warmińsko-mazurskiego wicekuratora oświaty.

Paweł Amulewicz, Telewizja Kopernik: Jakie placówki objęto ograniczeniami w prowadzeniu zajęć dydaktycznych?

Wojciech Cybulski, warmińsko-mazurski wicekurator oświaty: Wszystkie publiczne i – chcę tu podkreślić – niepubliczne przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe są zamknięte. Tutaj mamy sytuację jasną, rozporządzenie ministra edukacji narodowej nam tę sytuację uporządkowało, natomiast z tego katalogu szkół są wyłączone te, które zaspokajają specjalne potrzeby edukacyjne, np. ośrodki szkolno-wychowawcze, poradnie psychologiczno-pedagogiczne.

Do kiedy obowiązuje zakaz i czy może zostać przedłużony?

Tutaj wszystkie scenariusze są możliwe, dzisiaj mówimy o 25 marca, jest rozporządzenie, które określa ten termin, natomiast jeżeli minister uzna, że trzeba wydłużyć ten termin, to on będzie wydłużony. Myślę, że decyzje ministra będą adekwatne do sytuacji bieżącej.

Czy nauczyciele pracują? W jakim wymiarze?

Wszyscy dyrektorzy są w pracy, oni nie realizują pensum dydaktycznego, ale z racji stanowiska wykonują inne zadania. Natomiast nauczyciele są w gotowości do pracy, tutaj każda szkoła, każdy dyrektor podejmuje decyzję, w jaki sposób ta gotowość ma być świadczona, to są różne rozwiązania: lekcje online, to jest przesyłanie materiałów za pomocą e-dziennika, inne komunikatory, za pomocą których nauczyciele kontaktują się z uczniami.

Co z wynagrodzeniami nauczycieli?

Wszyscy nauczyciele otrzymają wynagrodzenie za ten czas gotowości do pracy w szczególnych warunkach, w takiej wysokości, jaką mają w umowie o pracę.

Co z egzaminami, czy mogą nie odbyć się w terminie?

Żadne zmiany nie zostały wprowadzone do kalendarza roku szkolnego, a więc planujemy, że egzamin ósmoklasisty i maturalny odbędą się w terminach określonych w kalendarzu roku szkolnego, choć minister edukacji ma uprawnienia na mocy ustawy i – jeżeli pojawią się nowe okoliczności – może zmienić kalendarz roku szkolnego.

Gdzie szukać materiałów do zdalnej nauki?

Chciałbym zaapelować do rodziców i uczniów, żeby zaglądać stronę Kuratorium Oświaty, Ministerstwa Edukacji Narodowej, tam są linki do innych instytucji, które takie materiały publikują. W sposób szczególny chciałbym zaapelować do ósmoklasistów i maturzystów, żeby zaglądali na stronę Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, tam znajdą arkusze egzaminacyjne, zadania, które będą występować na egzaminach zewnętrznych.

Dziękuję za rozmowę.