WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA URZĘDU MIASTA W DZIAŁDOWIE

Rok w PAN

RADIO PLUS OLSZTYN/ TELEWIZJA KOPERNIK
Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie mimo pandemii miniony rok może zaliczyć do udanych.

Miniony rok Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie może zaliczyć do udanych. Mimo niewielkich zaburzeń w płynności realizacji zadań – część naukowców pracowała zdalnie – nie spowodowało to opóźnień w pracach badawczych. Po stronie sukcesów można zapisać dopięcie dużej inwestycji – Centrum Badań Środowiska i Innowacyjnych Technologii Żywności dla Jakości Życia. Ta inwestycja spowoduje, że instytut, który dotąd pracowała w czterech lokalizacjach, będzie miał jedną nowoczesną siedzibę. Inwestycja będzie kosztowała około 100 milinów złotych, a najpóźniej w lutym ma być podpisana umowa z wykonawcą.

Instytut to również wielu młodych, zdolnych naukowców, których praca była w minionym roku wysoko oceniana. Dzięki grantom udało się zrealizować wiele ciekawych projektów badawczych. Sztandarowym projektem był Era Chairs opiewający na 2,5 mln euro. Kolejny to 16 mln z NCBR,ale również projekty finansowane przez Narodowe Centrum Nauki. Instytut jest zatem liderem w pozyskiwaniu funduszy europejskich na prowadzenie prac badawczych, co zostało zauważone, bo jednostka znalazła się wśród czterech nominowanych do tytułu Kryształowej Brukselki.

W minionym roku sześciu naukowców z Instytutu znalazło się na prestiżowej liście ranking TOP 2% najlepszych naukowców na świecie, co jest powodem do dumy. Profesor Mariusz Piskuła – goszczący w Barwach Warmii i Mazur – ponownie został wybrany na stanowisko dyrektora Instytutu. Będzie to już jego trzecia kadencja na tym stanowisku.