WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA URZĘDU MIASTA W DZIAŁDOWIE

Mazurski Dzień Ziemniaka

ZLOT
To wydarzenie co roku ściąga do Kraplewa w gminie Ostróda prawdziwe tłumy. Za nami jubileuszowy „Mazurski Dzień Ziemniaka”.

Kraplewo w gminie Ostróda to polska stolica ziemniaka. To tutaj co roku spotykają się producenci i konsumenci, których wspierają parlamentarzyści i samorządowcy. To dlatego, że produkcja zdrowej i naturalnej żywności to jedna z inteligentnych specjalizacji regionu. „Kkażda okazja, żeby mówić o polskiej dobrej, zdrowej żywności jest dobra i tutaj to ma znaczenie” - podkreśla wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Zbigniew Babalski.

Czemu akurat Kraplewo jest tak wyjątkowe? „Tutaj od dziesięcioleci trwa hodowla ziemniaka, niedaleko w Szyldaku, najpierw była to spółka samodzielna, od 7 lat połączona jest ze spółką w Strzekęcinie i jako spółka ministerialna prowadzi bardzo intensywną działalność o charakterze hodowlanym i promocyjnym ziemniaka” - wyjaśnia Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskieg.

Mazurski Dzień Ziemniaka to wydarzenie, które od lat jednoczy całą społeczność gminy Ostróda. Nieodłącznym elementem tego wydarzenia jest konkurs kulinarny na najlepszą potrawę z ziemniaka, w którym w 2017 roku zmierzyły się 4 sołectwa. Puchar Marszałka Województwa powędrował do sołectwa Lubajny. „Nazwaliśmy to danie „Lubajniaki Zwierzowianka”, czyli kartacz i kartoflanka na mazurskich ścieżkach, a na ścieżkach spotkać można różne rzeczy, dlatego kartacze podajemy z sosem grzybowym, a kartoflankę z czarnuszką” - mówi Anna Lewandowska z Lubajn.

Mazurski Dzień Ziemniaka to także trójbój ziemniaczany o Złotą Motykę wójta gminy Ostróda, która trafiła do Sołectwa Turznica. Częścią wydarzenia był też kiermasz lokalnej żywności, pokazy gotowania „na żywo” oraz degustacje potraw z ziemniaków.

Wydarzenie odbyło się po raz dziesiąty.