WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA URZĘDU MIASTA W DZIAŁDOWIE

Specjaliści o nadciśnieniu

WARMIŃSKO-MAZURSKA IZBA LEKARSKA
Nadciśnienie to choroba cywilizacyjna XXI wieku. O profilaktyce, leczeniu i zagrożeniach dla naszego zdrowia dyskutowano podczas I Warmińsko-Mazurskiej Konferencji Nadciśnienia Tętniczego, którą objęła patronatem Warmińsko-Mazurska Izba Lekarska w Olsztynie.

Piotr Harasim, Telewizja Kopernik: Jaka jest idea tego spotkania?

Dr n. med. Beata Moczulska, warmińsko-mazurski konsultant wojewódzki w dziedzinie hipertensjologii: Idea spotkania była taka, by jak najbardziej rozpropagować problem nadciśnienia tętniczego, bo wiemy, że choroba ta dotyczy bardzo wielu osób i to coraz młodszych. Musimy się skupić na tym, by jak najwcześniej wykrywać nadciśnienie tętnicze, żeby jak najlepiej leczyć, dlatego konferencja ta jest skierowana głównie do lekarzy, lekarzy rodzinnych, lekarzy specjalistów, kardiologów, hipertensjologów, żeby mogli zdobyć bogate doświadczenie naukowe, żeby mogli podzielić się swoimi doświadczeniami z ekspertami i posłuchać najlepszych ekspertów hipertensjologów w naszym kraju.

Co mówią statystyki dotyczące diagnostyki i leczenia nadciśnienia tętniczego w naszym regionie?

Jest to problem bardzo powszechny, choruje ponad miliard osób na świecie, w Polsce ponad 13 milionów, także choroba dotyka bardzo wielu osób i co gorsza – chorują coraz młodsi. Niestety jest to związane z naszym stylem życia, bo jemy dużo przetworzonej żywności, tyjemy, uprawiamy bardzo mało wysiłku fizycznego, dlatego ważne jest, by jak najwcześniej wykrywać nadciśnienie tętnicze, żeby wcześnie wdrażać leczenie, bo nie chcemy doprowadzić do powikłań nadciśnienia, powikłania są bardzo groźne.

Dlaczego ta choroba jest tak groźna?

Prof. dr hab. n. med. Andrzej Januszewicz, konsultant krajowy w dziedzinie hipertensjologii: Nadciśnienie tętnicze – jeżeli jest nieleczone lub jeżeli jest leczone nieskutecznie, wtedy mówimy o niekontrolowanym nadciśnieniu tętniczym – nieuchronnie prowadzi do przyspieszonego rozwoju miażdżycy w obrębie obszaru tętniczego i wynikiem tego są różne epizody sercowo-naczyniowe, które mogą dotyczyć serca, mózgu oraz nerek. Jeżeli chodzi o powikłania nadciśnienia tętniczego, te najgroźniejsze, to niewątpliwie jest nim udar mózgowy, który jest najczęstszym powikłaniem choroby i który pozostaje również w związku z wysokością nadciśnienia tętniczego. Im wyższe jest ciśnienie skurczowe i rozkurczowe, tym wyższe jest ryzyko rozwoju udaru mózgowego. Wreszcie kolejnym ciężkim powikłaniem nadciśnienia tętniczego jest rozwój zawału mięśnia serca, obecnie określanego jako ostry zespół wieńcowy i wreszcie, w nieco wolniejszym tempie, rozwija się uszkodzenie nerek, mówimy wtedy, że rozwija się niewydolność nerek. Musimy pamiętać – i to jest ważna informacja dla rodziców – że nadciśnienie tętnicze i wiemy to już z całą pewnością również dotyczy i rozwija się już nawet u dzieci. Dawniej sądzono, że wiekiem, kiedy pojawia się nadciśnienie tętnicze, to jest wiek średni, około 30. roku życia. W chwili obecnej wiadomo, że dzieci, które mają 10-12 lat, mogą rozwijać nadciśnienie tętnicze pierwotne, samoistne, czyli takie, które towarzyszy danej osobie przez większość życia, jeżeli jest nieleczone.

Dziękuję za rozmowę.

Konferencja Nadciśnienia Tętniczego to jedno z wielu wydarzeń o charakterze edukacyjnym wspieranych przez Warmińsko-Mazurską Izbę Lekarską w Olsztynie. Wiele z nich ma charakter ogólnokrajowy, na Warmię
i Mazury przyjeżdżają bowiem lekarze z całej Polski.